O autorze

GTWb_baton_140x50.jpg

>janex_wwa@gazeta.pl
wtorek, 26 czerwca 2007
Kilka słów wyjaśnień...

Muszę wyjaśnić, dlaczego na blogu nie pojawiają się nowe zdjęcia. Nie jest to w żadnym wypadku spowodowane "zniechęceniem się" do robienia nowych zdjęć ;-) Mam "małe" problemy techniczne z komputerem, przez co nie mogę ściągać zdjęć z aparatu na dysk - prawdopodobnie siada zasilacz :-[ Niestety nieprędko to zostanie naprawione, a na dodatek wkrótce wyjeżdżam na 2 tygodnie z miasta, w miejsce gdzie raczej nie będę miał dostępu do internetu. Tak więc następna porcja zdjęć nieszybko się tu pojawi (a szkoda, bo już zdążyłem narobić sporo fotek)...
Pozdrawiam.

22:11, janex_wwa , Różne
Link Komentarze (2) »
wtorek, 12 czerwca 2007
Pod Poniatowskim

Leży sobie stare przęsło:

katedra

katedra

katedra

katedra

katedra

Most, który uroczyście otwarty został 6 stycznia 1914 roku, w swojej historii był niszczony dwa razy. Pierwszy raz zburzyli go wycofujący się Rosjanie 5 sierpnia 1915r. - zburzyli wtedy dwa filary, niszcząc jednocześnie 4 przęsła. Most prowizorycznie odbudowali Niemcy (zastosowano drewniane przęsła), ale rok po otwarciu, w sierpniu 1917 konstrukcja spłonęła. Ostatecznie most został otwarty w II RP, w 1926 roku.
Drugi raz most zniszczony został przez Niemców w 1944 roku - most stracił wtedy również 4 przęsła. Po zakończeniu wojny zaczęła się odbudowa mostu, jednak tego przęsła od strony Saskiej Kępy nie usunięto. Może przykrywała je wtedy woda i z biegiem czasu o nim zapomniano, a może po prostu nie chciano tego zrobić - uznano że będzie to zbyt kosztowne i postanowiono je zostawić, licząc na to że zabierze je Wisła? W każdym bądź razie pozostałości przęsła leżą tu nadal. Pozostały jedynie szyny tramwajowe oraz betonowo-stalowa konstrukcja - reszty, czyli nawierzchni, chodników, słupów i balustrad nie ma tu od dawna - część zabrała rzeka, a część złomiarze...

Katedra Św. Floriana

katedra

Pełna nazwa świątyni to Bazylika Katedralna św. Michała i Floriana w Warszawie.
Wznoszony w latach 1887 - 1904 (pierwotnie jako kościół parafialny) według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego, a konsekrowany w 1901 roku. W latach dwudziestych w związku z naruszeniem konstrukcji wierz, zostały one obniżone i w takim stanie kościół dotrwał do wojny. Został wysadzony przez Niemców w 1944 r. - odbudowa trwała do 1972 r.
Od 1992 r. katedra diecezji warszawsko - praskiej, a od 1997 nosi tytuł bazyliki mniejszej.

czwartek, 07 czerwca 2007
FSO

Niegdyś duma prawobrzeżnej Warszawy - dzisiaj zakład, który nic nie znaczy na polskim rynku motoryzacyjnym...

fso

fso

fso

niedziela, 03 czerwca 2007
Bolid w Warszawie

Wczoraj i dziś Warszawa była miejscem organizacji ING Renault F1 Roadshow - jedynej takiej imprezy, podczas której na żywo (no i co najważniejsze za darmo ;-) można było zobaczyć kilkanaście sportowych aut, mknących po moście w środku miasta - w tym bolidu Formuły 1. Jednak w związku z tym, że tematyka zdjęć różni się "nieco" od tematyki tego bloga, są one do obejrzenia w innym miejscu - możecie je zobaczyć >tutaj<. Miłego oglądania ;-)

ing renault f1 roadshow

22:24, janex_wwa , Różne
Link Dodaj komentarz »