O autorze

GTWb_baton_140x50.jpg

>janex_wwa@gazeta.pl
niedziela, 25 maja 2008
Inżynierska

inżynierska

inżynierska


Ulica Inżynierska swoja nazwę zawdzięcza miejscu, w którym powstała - dawniej biegł tędy wał praski, który był jednym z elementów tzw. inżynierii miejskiej. Trudno określić dokładną datę powstania ulicy, została jednak najprawdopodobniej wytyczona kilka lat później niż takie ulice jak Środkowa czy Konopacka, znajdowała się bowiem poza granicami osady założonej przez Ksawerego Konopackiego. W każdym bądź razie na pewno istniała już w 1881r., bowiem wtedy ulokowano tu zajezdnię dla tramwaju konnego, który wyjeżdżał stąd w kierunku ulic Wileńskiej i Targowej.
Ulicę zbudowano po to, wyprowadzić ruch z Wileńskiej na ówczesną Ulicę Śliwicką (teraz 11 Listopada) i lepiej skomunikować Nową Pragę z Warszawą. Na przełomie XIX i XX wieku Inżynierska została połączona z ulicą Stalową - odcinek pomiędzy Konopacką a Inżynierską nazwano "Nowo-stalową". Co ciekawe, na przestrzeni lat Inżynierska nie zawsze miała taką nazwę jak teraz, co można przeczytać na starych planach. Na przykład na planie miasta z 1908r. nosi nazwę Zaokopowa, a jeszcze wcześniej była nazywana Wileńską.
Obecnie ta ulica, jak i inne, czeka na zainteresowanie ze strony miasta - natychmiastowej rewitalizacji wymagają kamienice, z których częśc została pozbawiona wystroju elewacji w czasach PRL-u.
piątek, 23 maja 2008
Procesja
Kilka mniej lub bardziej udanych zdjęć z procesji, która przeszła ulicami Nowej Pragi w Boże Ciało, czyli wczoraj:-) Niestety, jak widać na zdjęciach - pogoda jak na maj nietypowa...

procesja

procesja

procesja

procesja

procesja

procesja

poniedziałek, 05 maja 2008
Praga Tower
Moim skromnym zdaniem, stara nazwa była bardziej adekwatna do urody tego tworu.

szwedzka